Antall besøkende:122564

Aktuelt, Kåre Øijordet

 


Selvportrett Kåre Øijord - Foto:  Petter Øijord

Noen ord om Kåre Øijord, etter hans bortgang 21. juni 2016.

(Noen klipp fra Drammens Tidene fra 2001, ved B. Zarbell Engh)
«Kåre Øijord ble født i Bergen i 1921 og hadde planer om å bli tannlege. Etter noen år på tannlegehøyskolen, begynte han ved Statens Håndverks- og kunstindustriskole i 1946. Samme år debuterte han på Høstutstillingen med raderingen «Vedkommando Buchenwald», et motiv fra sitt fangenskap i Buchenwald i 1944. Som maler debuterte han med det store bildet «Vårdikt» i 1950.
Siden 1950 var han bofast i Drammen.»


Drammen Maleklubb ble stiftet i 1952.
Hauge var en av medstifterne i Drammen Maleklubb. Det var i utgangspunktet en klubb for både amatører og profesjonelle: Kåre Øijordet, Ole M. Bakken og Bård Brodersen var medlemmer. Det ble avholdt faste ukentlige samlinger, der malere ble innkalt fra hovedstaden som veiledere.
Han hadde stor betydning for klubben og ble æresmedlem. Han takket ofte ja, til å være med på
spesielle samlinger i klubbens regi.
Klubben fortsetter jo i samme «ånd», det blir leid inn kunstnere for å gi inspirasjon og kunnskap, både
profesjonelle og amatører.

Kåre Øijord var både billedkunstner og grafiker. Han dekorerte bla. Slagen kirke i Tønsberg. Midt i
1960-årene malte han flere litterært fortellende bilder fra Anne Franks liv.
Han har dessuten malt en rekke portretter. Figurkomposisjonene blir etter hvert sterkt fabulerende og koloritten spiller en stadig større rolle. I landskapsbildene malte han ofte motiv fra Hvaler, Holmsbu og Arabygdi. I 1996 viste Drammen Kunstforening «Kåre Øijord 75år: en retrospektiv jubileumsutstilling»

Drammen Maleklubb
ved leder Elisabeth Omholt